HSK egzaminas. Kas tai yra, kaip jam pasiruošti

Besidomintieji kinų kalba tikriausiai nors puse ausies yra girdėję HSK raidžių kombinaciją ar matę vadovėlių, kurie vadinasi šiomis trimis raidėmis. Kas tai yra ir kam tai reikalinga?

Kas yra HSK?

HSK (汉语水平考试 Hànyǔ shuǐpíng kǎoshì) – tai standartizuotas kinų kalbos testas, skirtas ne kinų kilmės užsieniečių kinų kalbos lygiui nustatyti. Dabartinį HSK sudaro 6 lygiai: HSK 1 ir HSK 2 yra laikomi pradedančiųjų lygiais, HSK 3 ir HSK 4 – vidutinių kinų kalbos žinių lygiai, o HSK 5 ir HSK 6 – jau pažengusiųjų lygiai. HSK egzaminai gali būti laikomi bet kuriame autorizuotame HSK laikymo centre. Lietuvoje tai – Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas.

Skirtingų lygių HSK egzaminų struktūros skiriasi: pirmuosius du HSK lygius sudaro tik klausymo ir skaitymo užduotys, o šalia hieroglifų yra pateikiamas ir pinjinas (tarimo transkripcija lotyniškais rašmenimis), o štai 3 – 6 lygio testuose yra įtraukiamos ir rašymo užduotys, o pinjino jau nebėra. HSK 1 ir HSK 2 maksimalus taškų skaičius yra 200, egzaminas laikomas išlaikytu surinkus 120 ir daugiau taškų. Nuo HSK 3 iki HSK 6 testus sudaro maksimalus 300 taškų skaičius, o išlaikymui reikalaujama pasiekti bent 180 taškų.

Taip pat yra ir HSKK (汉语水平口语考试 Hànyǔ shuǐpíng kǒuyǔ kǎoshì) – egzaminas, skirtas kinų kalbos kalbėjimo gebėjimams įvertinti. HSKK egzaminai yra tik trys: pradedančiųjų, vidurinio ir pažengusiųjų lygio šnekamosios kalbos egzaminai. HSK ir HSKK egzaminai gali būti laikomi atskirai, nepriklausomai vienas nuo kito.

Egzaminui būtina užsiregistruoti ir susimokėti dalyvavimo mokestį. Jis taip pat skiriasi: nuo 15 eurų už HSK 1 iki 65 eurų už HSK 6 egzaminą. Šiuos egzaminus paprastai laiko stojantieji į Kinijos universitetus ar ketinantys pretenduoti į kitas mokymosi Kinijoje stipendijas, taip pat ieškantys darbo Kinijoje arba tiesiog norintys pasitikrinti savo kinų kalbos lygį. Išlaikius HSK ar HSKK egzaminus gaunamas sertifikatas, galiojantis dvejus metus nuo egzamino laikymo datos. Jeigu testo išlaikyti nepavyko, jį galima perlaikyti kitą kartą, tam jokių apribojimų nėra.

Kaip pasiruošti HSK?

HSK egzaminui pasiruošite mokydamasis kinų kalbos kursuose ar privačiose pamokose, kur įgysite ne tik kalbos žinių, bet ir įžvalgų, į ką atkreipti dėmesį mokantis ir laikant egzaminą. Bet jeigu jau turite kinų kalbos pagrindus, galite ruoštis ir savarankiškai. Štai pagrindiniai žingsniai, padėsiantys šiame kelyje.

Pirmas žingsnis: įsivertinti, kokį lygio egzaminą laikyti.

Jeigu egzaminą laikote dėl galimybės gauti stipendiją, išsiaiškinkite, kokio lygio reikalauja stipendijos sąlygos. Jeigu egzaminą laikote norėdamas įsivertinti, ką išmokote, verta atlikti kelis bandomuosius testus, kurių tikrai rasite internete. Internete taip pat skelbiami konkretaus HSK lygio žodžių ir gramatikos sąrašai. Jie taip pat padės suprasti, kurį HSK lygį įveiksite.

Kai kurie žmonės HSK egzaminą išsikelia kaip mokymosi tikslą. Geriau egzaminą laikyti kiek vėliau, bet jau aukštesnio lygio, nei išlaikytumėte dabar. Kuo aukštesnis HSK lygis, tuo stipresnius gebėjimus įrodys jūsų gautas sertifikatas. Dažną mokinį tai skatina mokytis daugiau.

Štai kelios svetainės, kuriose rasite bandomųjų egzaminų:

http://confucius.emory.edu/hsk_and_resources/hsk/hsk_samples.html

https://www.confuciusinstitute.manchester.ac.uk/study/testing/hsk/hsk-learning-resources/

Antras žingsnis: įsisavinti žodyną.

Apsisprendus dėl HSK lygio galime susikoncentruoti ties konkretaus lygio žodynu. Internete galima rasti daugybę puslapių su HSK egzaminams skirta pasiruošimo medžiaga, kur bus ir konkretūs žodžių sąrašai. Peržvelgus atitinkamą žodyną rekomenduojame susidaryti sąrašą žodžių, kuriuos užteks prisiminti, ir sąrašą žodžių, kuriuos reikia išmokti. Mokytis galima įvairiais metodais:

  • daug kartų rašant hieroglifą ir kartu jį tariant,
  • skaitant dialogus ir kitus tekstus su tais žodžiais,
  • vartant fizines ar virtualias korteles,
  • klausantis žodyno audio ar video įrašo (HSK Academy sukurti YouTube HSK žodynai),
  • kitais pasiteisinusiais būdais.

Trečias žingsnis: įsisavinti gramatiką.

Išmokus žodžius svarbu žinoti ne tik jų reikšmę, bet ir teisingą vartoseną, kokias struktūras gali sudaryti tam tikri žodžiai, kur jie eina sakinyje. Lygiai taip pat kaip ir su žodynais, galima rasti konkrečius gramatikos taisyklių sąrašus, pritaikytus atitinkamiems HSK lygiams. Pvz., atsidarius šį puslapį matome europietiškus kalbos lygių atitikmenis, bet nusileidus į puslapio apačią rasime HSK lygius, pasirinkus mums reikiamą, pasirodys detali informacija, susijusi su pasirinkto lygio gramatikos taisyklėmis bei pavyzdžiais.

Pamėginkite rasti konkrečią taisyklę dialoge ar kitame tekste. Dėliokite sakinius iš duotų žodžių. Kurkite sakinius su atsitiktine tvarka pasirinktais žodžiais.

Ketvirtas žingsnis: išsiaiškinti egzamino struktūrą.

Pasiryžus eiti į egzaminą rekomenduojama susirasti pavyzdinių egzamino užduočių ir pabandyti jas atlikti. Jeigu mokotės iš HSK egzaminui skirtų vadovėlių, tai jų pratybų užduotys jau savaime atkartos egzamino struktūrą. Įsigilinkite į pačias užduotis: ko yra prašoma, ką reikia padaryti. Perpratus pačią egzamino struktūrą bus lengviau jį atlikti, sutaupysite egzamino laiko, kai nebereikės aiškintis, ko prašo užduotis, bus galima daugiau laiko skirti pačiam užduoties atlikimui.

Egzamino užduočių ieškokite kartu su atsakymų lapais ir pasinagrinėkite, kaip juos pildyti, kad egzamino metu nebūtų staigmenų ir netikėtumų.

Penktas žingsnis: praktikuotis egzaminą laike.

HSK egzaminui skiriamas ribotas laikas priklausomai nuo pasirinkto lygio, o užduočių gana daug. Egzaminas tikrina ne tik jūsų kinų kalbos žinias, bet ir laiko kontrolės gebėjimus. Todėl labai svarbu ateiti į egzaminą pasiruošus, kad nebus kada svajoti. Atlikdami egzamino struktūros pratybas ar senų egzaminų užduotis namuose, stebėkite laiką.

Dabar jau esate pasiruošęs registruotis į norimo lygio egzaminą!

Linkime sėkmės ruošiantis HSK egzaminui ir tikime, jog galėsite didžiuotis savo pasiekimais!